Projekt Krokus

Autor: Základní škola <skola(at)chuchle.cz>, Téma: Informace, Vydáno dne: 23. 03. 2013

Krokusy - Petr Ginz

V listopadu loňského roku jsme v rámci Literární výuky zhlédli v Židovském muzeu film Poslední let Petra Ginze, přinášející příběh mimořádně literárně a výtvarně nadaného židovského chlapce, který zemřel v 16 letech v koncentračním táboře v Birkenau.
Po následující besedě jsme také dostali možnost zapojit se do projektu Krokus, který je určen dětem starším 11 let. Realizuje ho irská společnost Holocaust Trust Ireland (HETI). Organizace poskytne školám zdarma cibulky žlutých krokusů, které účastníci projektu na podzim zasadí jako vzpomínku na jeden a půl milionu židovských dětí a tisíce dalších, které zemřely během šoa. Žlutá barva má symbolizovat žlutou Davidovu hvězdu, kterou musely děti během nacistické vlády nosit. Při ideálních podmínkách krokusy vykvetou ke konci ledna kolem Mezinárodního dne památky obětí holocaustu, který najdeme v kalendáři na neděli 27. ledna. V současné době je do projektu zapojeno přes 40 000 studentů z Irska a Evropy. Nám bohužel počasí nedovolilo krokusy zasadit již na podzim, proto se o to pokusíme v těchto dnech a budeme věřit, že se žluté hlavičky krokusů objeví.
Daniela Kolečková, žákyně 8. ročníku

Další fotografie najdete ve fotogalerii.