K letošnímu výročí Charlotty Masarykové

Autor: Základní škola <skola(at)chuchle.cz>, Téma: Informace, Vydáno dne: 20. 11. 2013

Charlotta Garrigue Masaryková
* 20. 11. 1850 Brooklyn + 13. 5 1923 Lány

Manželka T. G. Masaryka, občanská aktivistka. Pocházela z americké protestantské rodiny potomků francouzských hugenotů a "otců poutníků". Během svého studijního pobytu v Lipsku se sblížila s T. G. Masarykem a v březnu 1878 se za něho v New Yorku provdala.
Se svým manželem žila nejprve ve Vídni, od roku 1882 v Praze a významně podporovala jeho vědeckou a politickou činnost. Naučila se dobře česky, zajímala se o českou kulturu a historii a psala články o českém životě do amerických listů.
Na počátku minulého století se angažovala v boji za všeobecné volební právo, v zápasech za zlepšení pracovních a životních podmínek dělníků a v ženském emancipačním hnutí.

Naše škola nese od svého vzniku v roce 1933 jméno manželky prvního československého prezidenta. Za války a v době komunistické totality muselo být jméno z názvu odstraněno a definitivně bylo navráceno v roce 1999. V současné době se připravuje osazení busty Charlotty Masarykové od sochařky Věry Růžičkové - Bejrové do vestibulu nové přístavby školy.